Teaching Staff

CREATIVE ARTS

  • Iaian Kirkpatrick (Faculty Head) 
  • Mhairi Taylor (Art and Design)
  • Clare Hilson (Art and Design)
  • Callum Niven (Art and Design)
  • Katie Joice (Art and Design) (Prob)
  • Maureen Howitt (Music)
  • Katy Wylie (Music)
  • Amy Ferguson (Music)

ENTERPRISE

  • Mairi Buchan (Faculty Head)
  • Lisa McCulloch (Business Education)
  • Laura MacDonald(Business Education)
  • Morag Rattray (Business Education)
  • Barry Mills (Business Education)
  • Peter Duff (Computing)
  • Jacqueline Ferguson (Computing)
  • Gavin Hunter (Computing)
  • Hugh Macpherson(Computing)
  • Karen Farrell (Home Economics)
  • Leigh Howie (Home Economics)
  • Amy Walls (Home Economics) (Prob)

LANGUAGES

  • Christopher Somerville (Faculty Head)
  • Christopher Aldous (English)
  • Tracey McEwan (English)
  • Thomas Hunter (English)
  • Donna McGrouther (English)
  • Heather McMahon (English and Website Coordinator)
  • Hazel Meldrum (English)
  • Ashleigh Risk (English) (Acting PT Pupil Support)
  • David Ryder (English)
  • Nathalie Cruickshanks (Modern Languages)
  • Ellison MacKinnon (Modern Languages)
  • Toni Roy (Modern Languages)
  • Rachael Lyon (Modern Languages)

MATHEMATICS &  NUMERACY

  • Sara MacAulay (Faculty Head)
  • Gerry Clancy (Depute Headteacher)
  • Gary Blackhall
  • Emma Dawson (Duke of Edinburgh Award Leader)
  • Graeme Edgar
  • Gillian Young
  • Lesley Rosbotham
  • Carin Lang
  • Claire Pratt

 PHYSICAL EDUCATION & SPORT

  • Keith Chaplin (Faculty Head)
  • Robyn Kirstein (Acting Faculty Head)
  • Gareth Kirk (Acting Principal Teacher of Support, Forebraes)
  • Kerry Scherczer
  • Kayleigh McMahon
  • Kirsty McKay (Principal Teacher of Support, Devon)
  • Stuart Hillis
  • Shannen Lister (Prob)
  • Phil Arnold (Depute Headteacher)

SCIENCE

  • Iain Harvey (Faculty Head)
  • Stacey Anderson
  • Lesley Dixon (Principal Teacher of Support, Grange)
  • Laurie Dodds (Principal Teacher of Support, Forebraes)
  • Sorsha Imrie
  • Emma Duke
  • Andrew Johnstone
  • Lee-Ann Labus
  • Daniel McClure (Depute Headteacher)
  • Lauren Murphy
  • Chris Sugden (Temp)
  • Ewan Murray (Depute Headteacher)
  • Linda Whitecross
  • John Wood (Depute Headteacher)
  • Alex Wright

SOCIAL SUBJECTS & RMPS

  • Richard Burrell (Faculty Head)
  • Rebecca Cree  (History) (Acting PT Leadership)
  • Stephanie Halkerston (Prob)
  • Georgina Lawrence (Geography)
  • Daniel Scruton (History)
  • Gemma O’Donnell (Geography and Modern Studies)
  • Shannon Ramsey (Prob)
  • Fiona McLean (History and Modern Studies)
  • Hayley McMaihin (Acting Deputy Headteacher)
  • Lisa Scullion (History)
  • Julie Connelly (Geography)
  • Colin Simpson (RMPS)
  • Melanie Uzoanya (RMPS)
  • Duncan Patrick (RMPS)

TECHNICAL

  • Stuart Steel (Faculty Head)
  • Foster Douglas
  • Roderick Maclean
  • Denis Roberts
  • Claire Nicolson

ADDITIONAL SUPPORT

  • Rosemary Dodds (Faculty Head)